תרומת ביצית בארצות הברית

מגיע הרגע שבו אדם או זוג מעוניינים להביא ילדים לעולם, אך לעתים מתגלה שכדי להשיג את ההריון המבוקש דרושה מעט עזרה. בחלק המקרים מתברר כי יש צורך בתרומת ביצית, והחדשות הטובות הן שכיום ההליך הפך לפשוט הרבה יותר לעומת בעבר. את תהליך תרומת הביצית ניתן לקיים בארץ, וכל תורמת עוברת בדיקות קפדניות, אך לתרומת ביצית מארצות הברית יתרון מרכזי אחד – בניגוד לארץ, שבה התורמת נשארת אנונימית, ההורים יכולים לקבל מידע נרחב אודות התורמת. על האפשרות להיעזר מתרומת ביצית מארצות הברית – במאמר הבא. 

תרומת ביצית מחו"ל

האפשרות להיעזר בתרומת ביצית בישראל היא חדשה יחסית והאפשרות להיעזר בתרומת ביצית מחו"ל היא אף חדשה עוד יותר. למעשה רק משנת 2005 התאפשר הליך זה, וכיום הוא מבוצע באופן מוסדר בחוק דרך יחידות IVF הקיימות בארץ. יחידות אלו פועלות בשיתוף פעולה עם יחידות מקבילות הקיימות במדינות שונות בחו"ל, וכל מדינה קובעת את דרישות החוק שלה, הנוגעות להליך קבלת התרומה. עם זאת, לרוב ייעשה שימוש בתרומות ביצית מנשים שגילן אינו עולה על 35, משום שלאחר גיל זה יורדת איכותן של הביציות. מכיוון שהחוק הישראלי מטיל הגבלות שונות בכל הנוגע לתרומת ביצית ומכיוון שלא תמיד יש בנמצא מספר מספק של תרומות, ניתן להיעזר פעמים ברות בתרומה מחו"ל. במקרים אלו, אין בהכרח צורך בנסיעה לחו"ל, וקיימת אף אפשרות להחזיר לארץ ביציות שכבר הופרו.

תהליך תרומת הביצית בארצות הברית

אישה או זוג המעוניינים להביא ילד לעולם באמצעות תרומת ביצית, נדרשים קודם כל לפנות לרופא המטפל. הרופא מצייד אותם בטפסים ובמסמכים הנדרשים ומשם פונים בני הזוג ליחידת ה-IVF הישראלית. אך שם, מגלים בני הזוג כי קיימות מגבלות שונות באשר לתרומת הביציות, ולמעשה כמעט שאין באפשרותם לדעת דבר על תורמת הביצית. תרומת ביצית בארץ חייבת להיות אנונימית, וזאת אחת הסיבות לכך שהורים רבים פונים לתרומת ביצית בארצות הברית. גם התהליך בארצות הברית נעשה באופן מסודר ומפוקח ויחידות ה-IVF בארצות הברית מבצעות סינון מדויק של התורמות ובדיקה מעמיקה של מצבן הרפואי. במידה שאכן נמצאה התורמת המתאימה, ההורים חותמים על חוזה המפרט את סכום הפיצוי שסוכם עליו ואת אופן התשלום. כאמור, במקרים רבים ההורים אינם נדרשים להגיע בהכרח לארצות הברית, ובאפשרותם להיעזר בהליך הקפאת ביציות, או בהליך הקפאה של ביציות מופרות.

האפשרות לבחור את התורמת

כפי שנאמר לעיל, אחד היתרונות המרכזיים של תרומת ביצית מארצות הברית, היא האפשרות לבחור במדויק את תורמת הביצית. בדרך כלל, יקבלו ההורים לעתיד פרופיל אישי הכולל מידע רפואי ומידע פסיכולוגי. בפרופיל זה מרוכזים גם פרטים נוספים כגון השכלתה של התורמת, המקצוע שלה וההיסטוריה הרפואית שלה (גם בהקשר להריונות בעבר). במקרים רבים ניתן אף לקבל תמונה של התורמת ואף מידע אישי נוסף המפרט תחביבים ותחומי עניין.

לסיכום, לתרומת ביצית בארצות הברית יתרון משמעותי על פני תרומת ביצית בארץ. הליך זה מותיר בידי ההורים שליטה רבה יותר בהשוואה להליך התרומה בארץ. על כן, מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה שיוכל לסייע באיתור התורמת המתאימה ובהשלמת התהליך.