תרומת ביצית בישראל

תרומת ביצית

מרפאתי עוסקת בתיאום ובמתן טיפולי הפריה חוץ גופית באמצעות תרומת ביצית בישראל ובחו"ל. לצורך כך הקמתי יחד עם שותפי פרופ' בידר דוד מערך רפואי בקייב-אוקראינה לפני למעלה מעשר שנים, הנותן שרות תרומת ביצית למטופלים בישראל וממדינות אחרות בעולם. טיפול תרומת ביצית בישראל ובחו"ל נעשה באישור ובפיקוח משרד הבריאות בארץ ובאוקראינה.

על התיק הרפואי ועל כל הפרטים הנוגעים לכם חלים כללי סודיות רפואית. אי לכך, אין גישה לתיקכם לאף גורם מחוץ למוסד בו אתם עומדים לעבור את הטיפול. תרומת ביצית נחשבת לאחד התרומות הנפוצות ביותר, והיא מתרחשת כאשר ישנם נשים שאין להן מספיק ביציות על מנת להיכנס להריון. התהליך של תרומת ביצית קורה כאשר שואבים ביציות מאישה, בדרך כלל צעירה, ומפרים אותה. תרומת ביצית נחשבת להליך די פשוט, שאינו מסוכן כל כך ויש לו שיעורי הצלחה מאוד גבוהים.

ביחוד לעומת טיפולי פוריות אחרים שקיימים היום. 

תרומת ביצית

הליך איתור תרומות ביצית ובדיקות הסקר שהן עוברות

תרומת ביצית בישראל על פי חוק הינה אנונימית ולכן אנו מנועים מלתת פרטים מזהים של התורמות. המידע אותו אנו רשאים לספק הוא גיל התורמת, גובהה, משקלה, גוון שיער, צבע עיניים, סוג דם ומשלח יד. גיוס ומיון התורמות נעשה ע"י הצוות הרפואי המקומי ומתבסס על ברור הרקע הסוציואקונומי שלהן, תחקיר בריאותי כולל התולדות המשפחתיים ומיילדותיים שלהן, בדיקות מעבדה נדרשות, וביניהן ביצוע סקר של מחלות מדבקות (זהה למה שאתם עוברים), כמו צהבת זיהומית מסוג B ו- C ובדיקת חשיפה ל HIV.

תרומות ביצית בישראל עוברות בדיקות סינון לבדיקת נשאות למחלות גנטיות שהן X שביר, SMA (ניוון שרירים) וציסטיק פיברוזיס (מגוון המוטציות השכיח באוקראינה), וכן גם קריוטיפ המאתר ליקויים מבניים במערך הכרומוזומים. מאחר שלא ניתן להבטיח כיסוי לכל המחלות הגנטיות הידועות כיום- על מנת לצמצם את הסיכון בהליך תרומת ביצית בישראל עליכם לפנות לייעוץ גנטי שמטרתו לבדוק את מידת הסיכון לכך אצלכם, ולהמליץ על בדיקת בן הזוג לאיתור נשאות.

במידה שהגבר יאותר כנשא תוכלו לקבל דגימת דם של התורמת לבדיקת הנשאות לכשיתחיל היריון. נשים שלהן אין בן זוג יכולות לרכוש מבנק הזרע דגימות מתורמים שנבדקו למגוון רב של נשאויות גנטיות (כרוך בתשלום), על מנת להרחיב את ביטחונן מפני ליקויים גנטיים בעובר. ישנם מצבים נדירים יותר בהם נדרש אבחון גנטי טרום הריוני, ולכן על מנת להכין את מערכת האבחון יש לאתר את התורמת מראש. בנוסף, בזמן ההיריון תוכלו לעבור את כל הבדיקות הקיימות לאיתור מוקדם של מומים מולדים ופגמים גנטיים בעובר, כמקובל לגבי כלל האוכלוסייה בארץ. לצורך החישוב המשוקלל של הסיכון בבדיקות הסקר עליכם למסור את גיל התורמת ולא את שלכן.

אז איך זה עובד?

בדרך כלל השלב הראשון יהיה בכך שפונים לרופא המטפל. שם תעבדו יחד על הגדרה מדויקת של דרישות, רצונות, מה המטרות ומה השאיפות מההליך. צריך לבחור ברופא איכותי וטוב שמומחה לתרומת ביצית. בשלב זה גם תדברו על מחירים, זמן, מגדר, מין, כמה ילדין וכדומה. לאחר מכן יסרקו את מאגר התרומות בשביל להתאים את הדבר הנכון ביותר על פי ההגדרות שנקבעו מראש. ישנה מטרה ברורה והיא להגיע למצב שיש רשימה מצומצמת של תורמות אשר תוכלו לבחור ביניהן ולצאת לדרך. לאחר מכן, אחרי בחירה בתורמת מתאימה, מתחילה השאיבה. ולאחר מכן ההזרעה. ולאחר מכן, התהליך הוא תהליך של היריון.

ההליך הרפואי להכנת הרחם לקראת תרומת ביצית

 ההורמונים המופרשים ע"י השחלה (אסטרוגן ולאחריו פרוגסטרון) במהלך מחזור הביוץ מכינים את הרחם לקליטה של היריון. במידה שאין השרשה של עובר ברחם נושרת הרירית ומתחיל וסת ומחזור ביוץ חדש. מטרת ההכנה שלכם לקראת תרומת ביצית היא לחקות את התהליך הזה באמצעות מתן ההורמונים דרך הפה (אסטרוגן) ודרך הנרתיק (פרוגסטרון).

בתבנית הבסיסית הזו המינונים וסוגי התכשירים יקבעו על ידי הרופא המטפל. לעיתים, לפי שיקול דעתו של הרופא, יתווספו תרופות אחרות בהתאם לצרכים האישיים המיוחדים של כל מטופלת. ככלל אין להתחיל תרופה או להפסיקה ללא הוראה רפואית.

השילוב של ההורמונים האלה חשוב להתבססותו של ההיריון בחודשים הראשונים להתפתחותו. הרופא המטפל ידאג לכוון את הכנת הרחם לחלון הזמנים בו יתבצע ההליך של התרומה.

את הזרע המשמש לצורך הפרייה יש להקפיא על מנת להעבירו לחו"ל. ניתן לבצע את ההקפאה במרפאתנו בתיאום מראש עם המזכירות (כרוך בתשלום). הבאה של דגימות קפואות מיחידות אחרות או מבנקי הזרע השונים תיעשה באחריות המטופלים ובתיאום מראש.

במקרים חריגים אנו נאפשר מתן זרע טרי בבית החולים בקייב תוך תאום עם המזכירות (העלויות הכרוכות בכך יחולו על המטופלים).

מסלולי טיפול לתרומת ביצית בישראל ובחו"ל

 עלות טיפול של תרומת ביצית היא אחידה בין אם זה כרוך בהחזרה בקייב, או בהבאת עוברים טריים או קפואים לארץ. ככלל, החזרה של עוברים טריים הינה הצורה האופטימלית לביצוע הפריה חוץ גופית. הקפאת ביציות / עוברים מורידה את סיכויי ההצלחה בכחמישים אחוזים ויותר.

יחד עם זאת הקפאת עוברים היא נדבך טיפולי חשוב כיוון שהיא מאפשרת שמירה של עודף עוברים לאחר אקט ההחזרה וגם גמישות ביצועית כתוצאה מאילוצים לא רפואיים. ההחלטה על מסלול הטיפול ומיקום ביצוע ההחזרה תתקבל ע"י הרופא המטפל בתאום אתכם.

לצורך הבאת עוברים טריים להחזרה בארץ פיתחנו, באופן מיוחד ולראשונה בעולם, אינקובטור נייד המאפשר לשמור על אותם תנאים הקיימים באינקובטורים במעבדתIVF רגילה. אפשרות זו קיימת באופן בלעדי רק אצלנו, והיא היחידה המאפשרת שמירה על כל המדדים החיוניים להבטחת הצלחה עקבית של התהליך.

תוצאות הטיפולים שנעשים בצורה זו של הטסת עוברים טריים ארצה על ידנו פורסמו בעיתונות המדעית, והן משתוות להצלחת הטיפולים שנעשים במקום בקייב. אי לכך נסיעה לקייב לביצוע הטיפול אינה נותנת כל יתרון וניתן לבצע את החזרת העוברים בבטחה בארץ. במקרים מיוחדים (אילוצי אנונימיות, גיל וצורך באבחון גנטי) תתאפשר נסיעה של מטופלים לקייב (כרוך בעלויות נוספות).
על מנת להוזיל עלויות תוך שמירה על סיכויי הצלחה טובים אנו מחלקים את הביציות של התורמת. מטופלים המעוניינים להגדיל את מספר הביציות יכולים לבקש זאת (תמורת תשלום נוסף). מטופלים הנזקקים לשרות של "רפואה לפי ההלכה" בביצוע ההליך יכולים לתאם אותו עבור הליכי הקפאת הזרע, ההפריה והחזרת העוברים (התיאום והעלויות הנוספות הכרוכות בכך חלים על המטופלים).

את הזרע המשמש לצורך הפרייה יש להקפיא על מנת להעבירו לחו"ל. ניתן לבצע את ההקפאה במרפאתנו בתיאום מראש עם המזכירות (כרוך בתשלום). הבאה של דגימות קפואות מיחידות אחרות או מבנקי הזרע השונים תיעשה באחריות המטופלים ובתיאום מראש. במקרים חריגים אנו נאפשר מתן זרע טרי בבית החולים בקייב תוך תאום עם המזכירות (העלויות הכרוכות בכך יחולו על המטופלים).

תרומת ביצית בארץ

הליך ההפריה, החזרת העוברים ושמירה בהקפאה

לכל מטופלת אנו מקצים 6 ביציות בשלות תמורת התשלום, אותן אנו מפרים ע"י הזרקת זרעון בודד (ICSI). מספר זה מספיק לשני ניסיונות של החזרת עוברים, החזרה ראשונה של עוברים טריים ושנייה של עוברים קפואים (בד"כ שני עוברים בכל החזרה). תוצאות הליך ההפריה מותנות במשתנים רבים. כאמור אנו מפרים את הביציות על ידי הזרקת זרעון בודד לתוך הביצית. למרות שהליך זה הינו היעיל ביותר בהשגת שיעור הפרייה גבוה אין משמעו שיתקבלו בסוף ההליך מספר עוברים כמספר הביציות. יתרה מזאת, לא כל העוברים המתקבלים זהים באיכותם.

מכאן שאין ודאות לגבי מספר העוברים שיתקבלו, איכותם והתאמתם לשימור בהקפאה. במידה שהתנאים הנ"ל לגבי ההחזרות אינו מתקיים יקבלו המטופלים ניסיון החזרה נוסף ללא תשלום, למעט עלות הקפאת הזרע הנעשית בארץ.

החזרת העוברים בארץ תתבצע ביחידה שתיבחר ע"י הרופא המטפל. האחריות על התיק הרפואי שלכם חלה על הרופא המטפל ויש לוודא שקיימות בתיק כל הבדיקות הנדרשות, כולל חתימה על טפסי ההסכמה המודעת. העדר בדיקות, במיוחד של צהבת ו HIV של שני בני הזוג, לא תאפשר ביצוע ההליך. לצורך ההחזרה בארץ תדרשו להביא "טופס 17" מקופת החולים שלכם. אנו ממליצים לדאוג לשלפוחית שתן מלאה טרם החזרת העוברים. זה מאפשר הדמיית אולטראסאונד טובה יותר בעת הפעולה. מיד לאחר ההחזרה ניתן לרוקן את השלפוחית בשירותים. את בדיקת הדם להיריון יש לבצע 12 יום ממועד ההחזרה ולדווח על התוצאה לרופא המטפל ממנו תקבלו הנחיות נוספות.

מה המחיר של תרומת ביצית?

יש לציין כי ההליך דורש לא מעט ולכם המחיר הוא לא בהכרח לפי מספר הביציות, אלא נכלל בתוכו גם כמות הטיפולים שצריך לעבור. בסופו של דבר, המחיר נע בין עשרים ל- שלושים אלף שקלים. במיוחד כי בארץ מאוד קשה להשיג תורמות. המחיר עולה ככל שהביקוש יותר גבוה. בחו״ל זה יכול לנוע בין אלפים לכמה אלפי שקלים, תלוי באזור. יש לציין כי למרות שההליך של תרומת ביצית פשוט, הוא דורש מאיתנו לא מעט. הן בפן הנפשי, הבריאותי וגם הכלכלי. לעשות זאת נכון זה לבחור ברופא מומחה שמכיר את התחום ופועל בו שנים. רק כך תוכלו לצאת מהתהליך עם חיוך על הפנים.

מינהלות ומידע אירגוני

התשלום עבור טיפול תרומת ביצית והפרייה ייעשה ע"י העברה בנקאית של מט"ח לחשבון החברה בחו"ל. קבלה על התשלום תתקבל במזכירות המרפאה לאחר קבלת אישור ההפקדה מהבנק, כחודש לאחר החזרת העוברים. אין אפשרות לתשלום באמצעות המחאות או כרטיס אשראי. התשלום חייב להתבצע טרם ביצוע הטיפול. פרטים על גובה התשלום ופרטי חשבון הבנק בחו"ל ימסרו לכם בנספח נפרד.

החזרים מקופות חולים וחברות ביטוח עבור הליך תרומת ביצית והפרייה אפשריים. על המטופלים לברר את זכאותם מול הגורם המבטח. בד"כ נדרש ביטוח משלים ברמת "פלטינום", "זהב" או "שיא" על מנת לקבל החזר מקופות החולים. ההחזר יבוצע רק לאחר הצגת קבלה על תשלום לחברה בחו"ל ומכתב סיכום רפואי שיינתן לכם לאחר החזרת העוברים.

בקשות לגבי מאפיינים של תורמות ייעשה על גבי טופס ייעודי. אתם מתבקשים לציין את המאפיינים החשובים לכם ביותר על מנת שנוכל להקצות לכם את התורמת המתאימה ביותר. דרישות רבות ומדוקדקות מעבר למצוין למעלה, מורידות את דרגות החופש שלנו בהתאמת התורמת ועלולות להוביל לדחיית הטיפול.

זוגות שאינם נשואים חייבים להמציא הסכם זוגיות חתום בפני עו"ד.

מטופלים העוברים את ההחזרה בחו"ל נדרשים ליצור קשר איתי עם חזרתם על מנת לברר אם הוקפאו עבורם עוברים לאחר ההחזרה. אין להסתמך על הודעה בעל פה במעמד ההחזרה. העוברים המוקפאים מועברים ארצה במהלך מחזור הטיפול הבא, כחודש לאחר הקפאתם.

למידע ותשובות בנושאים רפואיים הנכם מתבקשים לפנות למרפאתי לפי פרטי יצירת הקשר.