פונדקאות באוקראינה

תהליך הקמתה של משפחה מתרחש בדרך כלל באופן טבעי, אלא שבעטיין של סיבות שונות, ישנם מקרים שבהם יש צורך בקצת סיוע. במצבים רבים נדרש הליך פונדקאות, הליך שבמדינות רבות, כמו גם בישראל, כפוף לחוקים רבים ולהגבלות לא מעטות. בשל כך, רבים בוחרים, לעיתים בלית ברירה להשלים את התהליך בחוץ לארץ, ולשם כך יש היום יעדים רבים, בארצות הברית, בקנדה, באירופה ובמזרח הרחוק. כיום, אוקראינה היא אחד היעדים המובילים בתחום, ועל כך, במאמר הבא.  

פנייה לפונדקאות בחו"ל

בזמן האחרון מככבת באתרי החדשות השונים הידיעה בדבר עדכון חוק הפונדקאות הישראלי. גם לאחר השינויים שנעשו בחוק, מדינת ישראל עדיין מטילה הגבלות רבות על זוגות או על יחידים המעוניינים להביא ילדים לעולם בעזרת דרך זו. גם בסבב הנוכחי של החוק, השינוי היחיד הוא מתן האפשרות לנשים להפוך לאימהות יחידניות, בהנחה שהן אינן נעזרות בתרומת ביצית, אלא עושות שימוש בביציות שלהן עצמן. אך ההגבלות הקיימות בחוק מקשות גם על זוגות נשואים להביא ילדים לעולם והתנאים הם רבים. ההורים לעתיד נדרשים להשתתף בוועדה הבודקת לעומק את הסיבה לבקשה, את מצבם הרפואי של ההורים ואת כשירותם להשלים את התהליך (חוות דעת פסיכיאטרית). בקבלת ההחלטה מביאים בחשבון גם את המצב הרפואי ואת גילם של בני הזוג, וכך ההליך כולו הופך למורכב עוד יותר. מלבד זאת, המדינה בודקת כמובן גם את כשירותה של הפונדקאית, על מנת לוודא כי אין גורם בריאותי או פסיכולוגי העשוי למנוע ממנה את ההשתתפות בתהליך.

פונדקאות באוקראינה

כפי שניתן להיווכח, הליך הפונדקאות בארץ הוא הליך ארוך ומורכב, והוא אף שולל את זכאותם של פונים רבים. על כן, במקרים רבים אין מנוס מלפתוח בהליך פונדקאות בחו"ל, ואחד היעדים האהודים היא אוקראינה, המציעה את שירותיה לזוגות נשואים. בניגוד לארץ, באוקראינה הזוג הפונה אינו נדרש לעבור ועדת קבלה, ועל כן זמני ההמתנה מתקצרים, לעיתים אף בכמה חודשים. יתרון נוסף נוגע לזמן ההמתנה עד למציאתה של פונדקאית מתאימה; בארץ, גם זוג שכבר זכה לקבל את אישורה של הוועדה עדיין נדרש לאתר בכוחות עצמו אישה שתישא את ההריון. הליך זה עלול להימשך כשנה וחצי ואף יותר, וכך מאבדים בני הזוג זמן יקר. באוקראינה, לעומת זאת, לא יתקשה זוג לאתר אישה שתישא את ההריון, ובעת הצורך ניתן לבקש תרומת ביצית. לסיום – מדובר ביעד אירופי קרוב יחסית המאפשר נוחות גבוהה יותר, ואפילו עלויות השהייה במקום זולות יחסית.

רגע לפני – מה חשוב לבדוק

הליך הפונדקאות הוא מרגש מאוד, ואין ספק כי זוגות רבים משתוקקים להשלים אותו במהירות האפשרית. יחד עם זאת, לפני שמתחילים כדאי לשים לב לדברים הבאים. ראשית, מומלץ מאוד לבחור בגורם מקצועי מלווה המכיר את הנושא היטב ושיוכל להגיש סיוע בעת הצורך. איש המקצוע צריך להתאים עבור בני הזוג את תוכנית הפונדקאות הנכונה עבורם, ולשקול את הדרכים השונות שיובילו להצלחתו. בני הזוג צריכים לבדוק פרטים רבים, כמו למשל האם נדרשת תרומת ביצית, והאם הם מעוניינים בתורמת מהארץ או בתורמת מחו"ל. בארץ אומנם תרומת הביצית היא אנונימית, אך במקרים רבים, בחו"ל ניתן לקבל מידע מקיף אודות התורמת. ולסיכום, מומלץ להשלים את התהליך באופן מסודר ולאחר חתימת הסכם המפרט את כל התנאים ואת התנאי התשלום, באופן ברור.