פונדקאות בקנדה

הורות היא אחת החוויות המשמעותיות ביותר בחייו של כל אדם, וחלק גדול מהאנשים אכן מעוניינים להפוך להורים ולהקים משפחה. אך אף על פי שהקמה של משפחה היא אומנם זכותו הטבעית של כל אדם ואדם, לעתים אין אפשרות להגשים חלום זה באופן טבעי. במקרים רבים נדרשת עזרתה של פונדקאית שתישא את ההריון עבור ההורה או ההורים. יחד עם זאת, הליך הפונדקאות בארץ הוא כיום מורכב מאוד, וכולל הגבלות רבות על ההורים ועל הפונדקית הפוטנציאלית. בשל כך, רבים בוחרים להשלים את הליך הפונדקאות בחו"ל, כשאחד היעדים הפופולריים היום היא קנדה.

מדוע קנדה

על מנת לקבל אישור לפתוח בהליך פונדקאות בארץ, יש צורך לעמוד בתנאים רבים. כיום, אישור זה ניתן אך ורק לזוגות הטרוסקסואליים המוכיחים כי האם מנהלים משק בית משותף. הגדרה זו מוציאה מתוכה זוגות רבים המעוניינים להקים משפחה, וגם זוגות שאכן עומדים בתנאים אלו יתקשו לעתים קרובות למצוא פונדקאית מתאימה. כל אדם או זוג שאינם עומדים בתנאים, והמעוניינים להיות הורים, נאלצים לפנות להליך פונדקאות בחו"ל. בעבר מדינות רבות כגון הודו תאילנד ונפאל אפשרו לזוגות רבים להיעזר בשירותי פונדקאות מקומיים, אך כיום גם מדינות אלו מטילות מגבלות רבות, ועל כן רבים פונים ליעדים אחרים. בין יעדים אלו ניתן למשל למצוא את קנדה שפועלת על פי מדיניות מקלה הרבה יותר, ובכל זאת דואגת לקיומו של הליך פונדקאות מוסדר השומר על זכויות ההורים ועל זכויותיה ובריאותה של הפונדקאית.

היכן מתחילים

במקרים שבהם לא ניתן לפתוח בהליך פונדקאות בארץ, ואין ברירה אלא לבחור בהליך פונדקאות בחו"ל, מומלץ ראשית לפנות לייעוץ רפואי מתאים. אם מדובר בזוג שאחד מהם צפוי להיות האב הביולוגי, הרי שכדאי לבצע בדיקות מקיפות במטרה לברר את המצב הבריאותי שלו. לשם כך יהיה צורך בבדיקות דם כלליות ובבדיקות גנטיות במטרה לשלול נשאות למחלות מסוימות. לאחר מתן הזרע יהיה צורך לבחור גם בתרומת ביצית, כאשר בדרך כלל עבורה נדרשות בדיקות מקיפות. בסיום הבירור הרפואי ניתן להתחיל בהליך עצמו, כשיש אפשרות להיעזר גם בסוכנות המלווה את ההורים לעתיד ומסייעת להם בהשלמת הליך פונדקאות.

פונדקאות בקנדה

בניגוד למדינות רבות אחרות, וביניהן ישראל, בקנדה הפונדקאות נחשבת למעשה אלטרואיסטי הנעשה מתוך רצון חופשי ולא לשם תשלום. כלומר, ההורים לעתיד אינם נדרשים לשלם לפונדקאית על שירותיה, והתשלום היחידי שנדרש, נוגע לעלות ההריון עצמו ולהוצאות השוטפות בגינו. מצב זה משמעותו חיסכון כספי רב, אך בצד יתרון זה ישנו חיסרון שיש לשים לב אליו; מכיוון שהפונדקאות בקנדה אינה כרוכה בתגמול כספי, לעתים יהיה קשה למצוא פונדקאית מתאימה ובמקרים רבים זמני ההמתנה להשלמת ההליך יהיו ארוכים באופן משמעותי לעומת זמני ההמתנה במדינות אחרות. מלבד זאת, ייתכן מאוד כי פונדקאית במדינה אחרת תסכים לשאת הריון של תאומים בעוד שבקנדה יהיה קשה יותר למצוא פונדקאית שתסכים לכך, שכן מדובר בהריון בסיכון והאישה אינה מקבלת תגמול נוסף על כך שהיא נושאת תאומים.

בשורה התחתונה, הליך פונדקאות בקנדה הוא זול משמעותית אך גם ארוך יותר, ויש להתחשב בשני גורמים אלו לפני שמתחילים בתהליך. מומלץ גם לפנות לרופא המומחה בתחום הפוריות שיוכל לייעץ בנושא ולהגיש סיוע מקצועי.