טיפולי פונדקאות בחו"ל

טיפולי פוריות הם תמיד הליך מורכב, גם מהפן הגופני וגם מהפן הנפשי. ההחלטה לפנות לפונדקאות אינה החלטה קלה, והיא מערבת מגוון רחב של שיקולים, ומציפה רגשות וקשיים.

על אחת כמה וכמה קשה לקבל החלטה לבצע הליך של פונדקאות במדינה זרה, אולם לעיתים זהו הפתרון הטוב ביותר, ולעיתים זהו הפתרון האפשרי היחידי.

 

למי מתאים ההליך?

החוק בישראל מגדיר בצורה ברורה מי רשאי לבצע הליך של פונדקאות בארץ – זוגות הטרוסקסואלים נשואים, או בעלי הסכם זוגיות. המשמעות היא שרווקים ורווקות וזוגות חד מיניים אינם יכולים להשתמש בשירותי אם פונדקאית בצורה חוקית בארץ – וכיוון שכך הם לא יוכרו כהורים הביולוגיים של הילד. במקרים כאלו אין ברירה אלא לפנות להליך של פונדקאות בחו"ל.

ישנם מקרים שבהם ההליך במדינה זרה זול יותר בהשוואה להליך בארץ, כך שזו אלטרנטיבה עבור זוגות שכן עומדים בקריטריונים, אך לא יכולים לשאת בעלויות הגבוהות הנדרשות לכך בישראל.

 

היכן מתחילים?

ישנן כיום מספר מדינות המאפשרות לישראלים לבצע הליך של פונדקאות, כאשר לכל מדינה הכללים והחוקים שלה. ישנן היום מספר עמותות וארגונים הפועלים בארץ, שמספקים מידע או שירותים שונים, כך שאפשר להתחיל לגשש ולראות מה הם מציעים ומה האפשרויות העומדות בפניכם.

עלויות התהליך גם הם משתנים מאוד ממדינה למדינה. במדינות מערביות בהן יש ביקוש גבוה לפונדקאות, המחיר בדרך כלל יהיה גבוה יותר בהשוואה למדינות אסיה למשל. מלבד תשלום לאם הפונדקאית ישנם גורמים נוספים שצריך לקחת בחשבון – עלויות של טיסות הלוך וחזור, עלויות של בדיקות רפואיות ושירותי עורך דין לעריכת ההסכם. וכמובן כדאי לברר מראש על תרומת ביציות עלויות, מאחר והליך זה גם הוא משפיע על הפן הכלכלי.

 

כיצד בוחרים את הפונדקאית?

אומנם ניתן לבצע את התהליך באופן עצמאי, אך ישנן סוכנויות אשר נמצאות בקשר עם נשים מקומיות במדינת היעד. כמובן שהאם הפונדקאית חייבת להיות מעל גיל 18, בריאה ובמצב נפשי ושכלי המאפשר לה להסכים להליך בצורה מודעת. בחירת הפונדקאית תלויה כמובן גם בחוקים של מדינת היעד, ולכן חשוב מאוד להיות בקשר עם עורך דין הבקיא בהליך, שיוכל להנחות אתכם.

לצד הפן הגופני, צריך לזכור שמדובר בהליך משפטי מורכב. לכן חייבים לחתום על הסכם משפטי מסודר וברור, שיהיה הוגן כלפיכם וכלפי האם הפונדקאית גם יחד.

חלק מהאנשים הפונים לפונדקאות רוצים לשמור על קשר הדוק ורציף עם הפונדקאית, וחלק מעדיפים לשמור על ריחוק מסוים מהתהליך. הדבר תלוי בכם ובפונדקאית.

 

כיצד מביאים את הילוד לישראל?

על מנת לאפשר את כניסת הילוד לישראל ורישומו בתעודת הזהות, ישנם מספר תהליכים שצריך לבצע. כדי לרשום את הילוד בתעודת הזהות, צריך קודם כל לבצע בדיקה גנטית על מנת לקבוע מיהם הוריו הביולוגים. כמו כן, צריך להחתים את הפונדקאית על טפסי וויתור.

התהליך כולו אורך לרוב מספר שבועות, ומבוצע בסיוע שגרירות ישראל באותה מדינה.