פונדקאות בגאורגיה

פונדקאות אינה מקצוע חדש. גם בספר התנ"ך מוזכרת הגר, שהביאה לעולם את ישמעאל, בנו של אברהם אבינו. הפונדקאות כפי שהיא קיימת כיום מותאמת לחיים המודרניים ובאמצעותה מתאפשר קיומו של קשר ביולוגי בין ההורים לבין הילד. החוק בישראל כולל הגבלות וסייגים רבים, ועל כן במקרים רבים, לא נותרת להורים לעתיד ברירה, אלא להשלים את הליך הפונדקאות בחוץ לארץ.

באילו מקרים נדרשים שירותיה של פונדקאית

במסגרת הפונדקאות כפי שהיא נעשית היום, האישה הפונדקאית נבחרת על מנת לשאת ברחמה עובר שאין לה אליו כל קשר ביולוגי. ישנם מקרים שבהם האישה אינה מסוגלת לשאת בהריון בשל סיבות רפואיות, וכך הפונדקאית נושאת את היילוד הביולוגי של בני הזוג. במצבים אחרים, פונדקאות עשויה לסייע לזוגות חד מיניים או להורים יחידנים להפוך להורים. אלא שבמדינת ישראל, הליך הפונדקאות אינו פתוח בפני כל אחד, ועבור רבים פתוחה האפשרות של פונדקאות בחו"ל בלבד.

מגבלות הפונדקאות בארץ

פונדקאות בארץ היא כאמור הליך מורכב שרבים אינו מצליחים לעמוד בדרישותיו. החוק הישראלי קובע כאמור כי רק זוגות הטרוסקסואליים רשאים להיעזר בשירותי פונדקאית, וגם הם נדרשים לעמוד בתנאים שונים. הגבלות אחרות חלות גם על האישה הפונדקאית; גילו אינו יכול להיות גדול מ-38, עליה להיות אישה שכבר ילדה בעברה ואסור שיהיה כל קשר משפחתי בינה לבין בני הזוג. האישה אף נדרשת לבדיקות הבוחנות את מוכנותה הפיזית והנפשית, וגם ההורים לעתיד עוברים הליכי סינון. רק לאחר שוועדת משרד הבריאות מאשרת כי ההורים זכאים להיעזר בשירותי פונדקאות, נכנס ההסכם עם הפונדקאית לתוקף, וניתן להתחיל בתהליך. כך עלול לעבור זמן רב עד שההורים חובקים את הרך הנולד, ובמקרים רבים אף נשללת מהם זכות זו. במקרים אלו קיימת אפשרות אחרת.

פונדקאות בגאורגיה

במקרים שבהם לא מתאפשר לקיים את תהליך הפונדקאות בארץ ניתן לשקול גם פונדקאות בחו"ל. אחד היעדים המבוקשים ביותר היום הוא גאורגיה, בין השאר בשל הקרבה הגאוגרפית. גאורגיה נמצאת במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מישראל, ועל כן היא מאפשרת להורים לעתיד לקחת חלק פעיל הרבה יותר תהליך ההריון. בדרך כלל תהיה להם אפשרות להשתתף בבדיקות שונות ולוודא כי ההליך מתרחש כראוי. לבחירה בפונדקאות בגאורגיה יתרונות נוספים; ההורים אינם נדרשים לעבור ועדה רפואית לאישור בקשתם, ואנשי הרפואה המסייעים בתהליך הם לרוב מומחים שהשתלמו בארץ או בארצות הברית. ההגבלות על הנשים הפונדקאיות הן מעטות יותר, ובעת הצורך ניתן גם להיעזר בתרומת ביצית מתאימה.

רישום היילוד וחזרה לארץ

לאחר לידת התינוק נדרש כמובן רישום מדויק של הורי הילד. אם הוריו של היילוד הם ההורים הביולוגים (כלומר התינוק נולד מהביצית והזרע שלהם), הרי שהם יירשמו בתעודת הלידה באופן מיידי כהוריו הביולוגים של התינוק. לשם רישום זה, אין צורך בהסכמתה של האם הפונדקאית, בהנחה שקיים הסכם מסודר וחוקי. מלבד ההסכם החתום, צריכים ההורים להציג בבית החולים את כל המסמכים הנלווים לתהליך הפונדקאות, ועל כן מומלץ להיעזר באנשי מקצוע מעולם הרפואה והמשפט.

תהליך פונדקאות בגאורגיה עשוי להיות מהיר וקל הרבה יותר לעומת ההליך בארץ, אך הכרחי להשלים אותו באופן חוקי ומסודר. לשם כך יש לבקש את סיועם של אנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום.