מילון מונחים להבנת הביולוגיה של הרבייה

 

הריון ולידה הם תהליכים טבעיים שבזכותם זוגות רבים הופכים להורים ומשפחות רבות מתחילות דרך חדשה. אלא שישנם מצבים שבהם אין אפשרות להשיג הריון רגיל, ונדרשת התערבות רפואית על מנת שניתן יהיה להביא תינוק חדש לעולם. במקרים אלו ההורים לעתיד מוצפים במושגים שונים מעולם הרבייה והמאמר הבא נועד לעשות קצת סדר. להלן מוגש מילון המונחים להבנת הביולוגיה של הרבייה.

 

הריון ספונטני

כל אישה שכבר נכנסה בעבר להריון נתקלה במושג הזה – הריון ספונטני, אך לא תמיד ברור במה מדובר. אז כדי שיהיה מובן – הריון ספונטני הוא הריון שהושג באופן טבעי, באמצעות קיום יחסי מין בין גבר לאישה. גם הריון מתוכנן יכול להיות הריון ספונטני; הדגש כאן הוא על אופן השגת ההריון. כל עוד ההריון הושג ללא התערבות רפואית, מדובר בהריון ספונטני.

 

ביוץ

על מנת להשיג הריון ספונטני, נדרשת ביצית, ולשם כך יש צורך בביוץ. הביוץ הוא שלב אחד במחזור האישה ובמסגרתו ביצית אחת מבשילה ויוצאת מהשחלה לכיוון החצוצרה. בדרך כלל, אצל נשים בתקופת הפוריות שלהן, בכל חודש מבשילה ביצית אחת, והיא מתחילה את דרכה אל הרחם. אם במהלך הזמן הזה (כ-48 שעות) הביצית תפגוש בזרע, היא עשויה להיות מופרת. כאשר לאישה יש מחזור סדיר, הביוץ יתרחש לרוב ביום ה-14 למחזור, כלומר 14 יום שנספרים מעת קבלת הווסת. עם זאת, חשוב להדגיש כי נתון זה נכון עבור נשים שיש להן מחזור שאורכו 28 יום (מתחילתה של הווסת ועד לתחילה של הווסת הבאה). לכל אישה מחזור שונה, וייתכן בהחלט כי אורכו של המחזור יהיה גם 35 יום. גם מי שהמחזור שלה סדיר מאוד, ייתכן כי מדי פעם אורכו ישתנה.

 

הפרייה והשרשה

לאחר הביוץ, ממתינה הביצית להפריה. אם בני הזוג מקיימים יחסי מין סביב מועד הביוץ, קיים סיכוי סביר שאכן תתרחש הפרייה. יש לציין כי זרע הגבר יכול לחיות ברחם האישה כ-72 שעות, ועל כן מומלץ לקיים יחסי מין דווקא לפני הביוץ הצפוי וביום הביוץ עצמו. אם אכן מתרחש הפריה של הביצית, השלב הבא הוא השרשה של הביצית בדופן הרחם. יש לציין כי במקרים רבים (לפי סטטיסטיקות מסוימות ב-50% מהמקרים) ההפריה לא תצלח או שההשרשה לא תתרחש כראוי.

 

הקפאת ביציות

תהליך הביוץ מתרחש כאמור באופן טבעי בקרב נשים בתקופת הפוריות שלהן. אך ככל שגיל האישה גדול יותר, כך עלולות להתרחש הפרעות שונות בתהליך הביוץ, וישנם מחזורים שבהם לא יתרחש ביוץ כלל. בשל כך, נשים רבות בשנות ה-30 לחייהן (וחלקן אף קודם לכן) בוחרות בתהליך של הקפאת ביציות. תהליך זה עשוי לסייע גם במקרים שבהם בשל סיבות רפואיות שונות או בשל טיפולים שונים, פוריות האישה עלולה להיפגע.

 

בעיות פריון

כפי שניתן להיווכח תהליך ההפריה הוא אומנם טבעי, אך מורכב מאוד. על כן, בשלביו השונים עלולות להתרחש תקלות שונות שיימנעו את השגת ההריון. ייתכן כי איכות הזרע או איכות הביצית אינן טובות מספיק, וייתכן כי ההשרשה ברחם לא צלחה. בשל כך בדרך כלל בעיית פוריות מוגדרת כמצב שבו בני זוג אינם מצליחים להרות לאחר שקיימו יחסי מין מלאים במשך שנה סביב מועד הביוץ. אך אם מדובר בבני זוג שעברו את גיל 35, מומלץ בהחלט לפנות לסיוע רפואי לאחר ניסיון של כחצי שנה.

 

הפריה חוץ גופית

נשים או בני זוג הפונים לבירור מצב הפוריות שלהם, יעברו בדיקות שונות שמטרתן לבדוק את הסיבה לקושי בהשגת ההריון. במקרים רבים, בסיום הבירור, יומלץ על ביצוע של הפריה חוץ גופית. בתהליך זה יישאבו מהשחלות של האישה ביציות שהבשילו, והן יופרו בזרע של בן הזוג במעבדה. הביציות המופרות יגדלו מעט במעבדה, ולרחם האישה יוחזרו עוברים. תהליך זה הוא כיום נפוץ מאוד, אך חשוב כמובן לבחור ברופא מומחה שיש לו ניסיון רב בתחום זה.